Ailemveben Online
ailemveben
> Bu sayı

Ateşlendiğinde, hemen telaşlanmayın

Çoğu zaman ateş endişeye neden olması gereken bir durum değil, çünkü iyileştirici

Çocuğunuzun ateşini ne zaman
düşürmek zorunda olduğunuzu, bunu nasıl yapabileceğinizi ve ne zaman uzmana danışmanız gerektiğini bu yazıda öğrenebilirsiniz.

Yanaklar kıpkırmızı, gözler küçücük, alın cayır cayır yanıyor, ama buna karşı eller ve ayaklar daha serin. Teşhis: Çocuğunuzun ateşi var! Yetişkinlerle karşılaştırıldığında bebekler ve çocuklar daha sık ve daha şiddetli ateşleniyor. Bunun nedeni; merkezi beyinde bulunan ısı ayarının henüz tam olarak gelişmemiş olması. Bu nedenle ateşe sebep olan faktörlerle karşılaşıldığında termometre yükseliyor ve aynı şekilde ısı ani bir biçimde tekrar düşebiliyor.

Ateş bağışıklık sistemini güçlendirir

Vücut, enfeksiyonlara (bakteri ve virüsler), beden veya zihin yorgunluğuna ateş ile cevap verebilir. Çoğu zaman da ateş daha sonra gelecek olan bir hastalığın ilk belirtisi de olabilir. 39 - 40 derecelik ateşte dolaşım sistemi uyarılır ve bununla birlikte bağışıklık sisteminin savunma mekanizması devreye girer. Virüsler ve bakteriler öldürülür veya çoğalmaları engellenir. Isı ne kadar yükselirse, organizma o kadar ağır hareket eder. Anne - babalar için önemli olan şunu bilmeleri: Ateşin yüksekliği hastalığın ciddiyeti hakkında bilgi vermez. Örneğin; ateş eşliğindeki bir orta kulak iltihabı, ateşsiz ya da az ateşle geçen aynı hastalıktan daha çabuk iyileşir.

Vücutta neler oluyor?

Beden, hastalığa neden olan faktörlere karşı koyabilmek için normal ısısını daha yüksek bir değere yükseltiyor. Bu durumun tüm organizma üzerinde ağrı etkileri oluyor ve aynı zamanda şu değişiklikler gözlemleniyor:

 • Kalp atışının hızlanması
 • Daha hızlı nefes alıp verme
 • Ateş yükseldiğinde titreme nöbetleri

  Çoğu zaman aşırı derecede terleme vücut ısısının düşmesine öncülük ediyor ve aynı zamanda iyileşmenin göstergesi olarak kabul ediliyor.

  Şok biçimdeki bir ısı değişikliğinin engellenmesi için ateşlenen çocukları cereyandan korumak gerekiyor. Ateş durumunda çocuğun üzerini hafifçe örtün ve terli çamaşırlarını sık sık değiştirin.

  Ne zaman doktora götürmeli?

  Vücut ısısı makattan ölçüldüğünde 38 derecenin üstündeyse ateşten söz edilebilir. Uzmanların ateşte baz aldığı ölçüler şöyle:

 • Isının yükselmiş olması: 37,5 - 37,9 derece
 • Ateş: 38,0 - 39,4 derece
 • Yüksek ateş: 39,5 - 40,0 derece
 • Hayati tehlike: 40,5 derece ve sonrası

  Hemen doktora gidilmesi gereken durumlar:

 • Üç aydan daha küçük ise
 • Susmadan sürekli ağlıyorsa
 • Ensesi kasılır veya bıngıldağı şişmiş ise
 • Burnu temizlendiği halde nefes almakta güçlük çekiyorsa
 • Yutkunamıyor ya da sıvı içemiyorsa
 • Ateşi 41 dereceye çıktıysa
 • Durumdan emin olamıyorsanız
 • Tuvaletini yaparken ağrısı oluyorsa
 • 24 saatten fazla anlam veremediğiniz bir ateşi varsa

  Bu belirtiler yoksa vücut ısısı 39 dereceye çıkan çocuğunuza evde ilk müdahaleyi yapabilirsiniz. Şayet ateş aynı derecede üç günden daha uzun süre devam ediyorsa derhal bir uzmana görünün.

  Ateş nasıl doğru ölçülür?

  Evdeki ecza dolabınızda mutlaka bulunması gereken araçlardan biri ateşölçerdir (derece). Çünkü çocuğunuzun vücut ısısını elinizi alnına koyarak anlamanız mümkün değil. Elbette ateşölçer seçimi ve ölçüm biçimi de çok önemli. Peki doğru ölçüm nasıl yapılmalı? Ağızdan mı, koltukaltından mı, makat veya kulaktan mı? Araştırmalar, çocukların en çok kulaktan yapılan ölçümden hoşlandıklarını gösteriyor. Uzmanlar ise makat yolunu tercih ediyor. Çünkü en kesin sonuçları bu yolla elde edebiliyorlar. Sizin hangi yöntemi kullanacağınız kendi tercihinize kalmış. Fakat bebek ve çocukları asla ateşölçerle tek başına bırakmamanız gerektiğini unutmayın.

 • Makattan ölçüm: En emin yol. Ateşölçerin ucuna bir miktar yağ sürün. Çocuğu yan yatırıp dizlerini hafifçe bükün. Dijital bir ateşölçerle 30 saniye boyunca vücut ısısını ölçün. Ölçüm esnasında çocuğu oyalayın. Elde edeceğiniz sonuç koltukaltında alınandan yarım derece daha yüksek olacaktır.
 • Ağızdan ölçüm: Yaşça daha büyük çocuklar için uygundur. Ateşölçer 2 - 3 dakika dilin altında veya yanak boşluklarında tutulmalı. Değerler makattan alınanlara göre yarım derece daha düşük olacaktır. Kırılma riskini önlemek için normal termometre ile ölçüm yapmayın. Dijital ateşölçerler daha pratiktir.
  Dikkat: Ölçümden 10 dakika önce alınan soğuk veya sıcak yiyecek, içecek yanıltıcı etki yaratabilir.
 • Koltukaltı ölçümü: Çok yaygın bir yöntem olmasına rağmen güvenirlik oranı düşüktür. Ayrıca çok hareketli çocuklar için de uygun olmayan bir metot, çünkü ölçüm en az 2 dakika sürüyor. Buradan yapılan ölçümün sonucu makattan yapılanla karşılaştırıldığında yaklaşık olarak 1 derece daha düşüktür. Büyük çocuklarda yöntemi denemek istiyorsanız, ölçerin ucunu koltukaltına yerleştirin ve çocuğun ölçeri kolu ile sıkıştırmasını sağlayın. Koltukaltı ve ateşölçerin kuru olmasına dikkat edin.
 • Kulaktan ölçüm: Minikler için en ideal yöntem kulak için özel termometreler. Üstelik hızlı sonuç vermesi nedeniyle sevilen bir ölçüm biçimi. Önemli olan doğru pozisyonu bulmak. Kulağın üst kısmını biraz yukarı çekerek ateşölçerin kulak zarına yaklaşmasını sağlamalısınız. Çıkan sonuç makattan alınan değerin yarım derece altındadır. Bebek ölçüm öncesinde sıcak bir yastığın üzerinde yatıyorduysa çıkan sonuç doğru olmayabilir. Böyle bir durumda yarım saat kadar beklemekte yarar var.

  Tüm yöntemler için geçerli: Müdahaleden önce ve sonra her zaman aynı mekanda ve aynı zamanda ölçümü gerçekleştirin.

  Çocuğunuz nasıl bir hasta?

  Her çocuk ateşlendiğinde farklı reaksiyonlar gösterir. Miniğinizi iyice gözlemleyin: Vücut ısısı hafif yükseldiğinde bile hemen kendini geri çekip yalnız kalmak mı istiyor? Ya da ancak virüslü enfeksiyonlarda ateşlenip hızla tekrar toparlanıyor mu? Çocuklarının ne tip bir hasta olduğunu bilen anne - babalar daha doğru müdahale edebiliyor.

 • Ayakta hastalık atlatan çocuklar iki şekilde tepki gösterir: Ya 40 derece ateşle hiçbir şey olmamış gibi oynamaya devam eder ya da yoğun olarak ateşlenip ertesi gün sapasağlam kalkar. Bu durumlarda müdahale etmenize gerek yok.
 • Sadece hafifçe vücut ısısı yükseliyor ve buna rağmen kendini çok hasta hissediyor. Üstelik bunu haraketleri ile gösteriyor. Çocuklar bu durumda çok huysuz olurlar. Ona bolca şefkat ve ilgi gösterin. Ateş düşürücü ilaçlar özellikle geceleri yardımcı olur ve kendini toparlamasını sağlar.
 • Ateş günlerce düşmüyorsa çocuğunuzun rengi solar, titreme nöbetleri geçirir ve cildi kurur. Bu durumda mutlaka bir uzmana görünmeli, ilaç almalı ve biraz da şımartılmalı.
  Temelde ateşlenen bütün çocukların yakınlarının ilgisine ihtiyaçları vardır. Bundan dolayı hastalanan çocuğunuzu asla yalnız bırakmayın. Sesini duyabileceğiniz bir mesafede olun. Çoğu zaman loş ve serin bir oda çocuğun daha çabuk iyileşmesine yardımcı olur ve onu evin günlük telaşından uzak tutar. Miniği sıcak tutun. Hafif giysiler, terletmeyen nevresim ve yorganlar tercih edin. Özellikle yünlü battaniyeler terlemesine ve ısının birikmesine yol açar. Ayrıca miniğin sürekli sıvı almasını sağlayın.

 • Çocuk
  Sağlık
  Beslenme
  Kullanıcı adı:
  Şifre:
  Üye olmak için tıklayınız ↓
  Arama


   
  [ ö Ö ç Ç ı İ ğ Ğ ş Ş ü ]

   >  Yararlı linkler
   >  E-kart
   >  Site haritası
   Açılış sayfam yap
  Aile Haberleri Yemek Tarifleri Yaşamın İçinden Kadına Özel Dekorasyon
  © Bu site, Doğan Burda Dergi Yayıncılık ve Pazarlama A.Ş. tarafından T.C. yasalarına uygun olarak yayınlanmaktadır.
  Sitenin isim ve yayın hakları Doğan Burda Dergi Yayıncılık ve Pazarlama A.Ş.'ye aittir. Sitede yayınlanan yazı, fotoğraf, harita, illüstrasyon ve konuların her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilerek dahi alıntı yapılamaz.